Přeskočit na obsah

Kváskový chléb

Umím péct kynuté koláče, ale chleba? Tam se musím ještě hodně učit. Ale protože vím, že pro některé z vás, bude motivací, že i někdo, kdo není v chlebu zběhlý, se toho nebojí, budu s vámi sdílet základ, co umím a předám vám ráda můj postup laickým selským popisem. 

Kvásek je pro chléb základ

Postup jak na kvásek jsme si prošli v jiném článku, na chleba dál potřebujete mouku, vodu a čas na koloběh kynutí. Mouku bych pro začátek doporučjila žitnou nebo pšeničnou chlebovou. Osobně používám právě pšeničnuou, která je víc hutná, hodí se pro pečení v domácí pekárně.

Založení kvásku:

Potřebujeme 25ml vody, 25g žitné, či chlebové mouky, 2-3 dny počkat, zda budou bublinky a zda se hmota zvedne, pokud ano, máte začátek.

A jak tedy konkrétně na to:

  • Vezmete čistou sklenici a dejte do ní 25ml vody, 25g žitné mouky, nebo chlebové mouky. Zamíchejte.
  • Sklenici přiklopte víčkem, nebo folií s gumičkou. Víčko případně neutahujte. Nechte na lince a uvidíte třeba za hodinu, co to udělá.
  • Máte tam bublinky? Skvělé, probíhá kvašení, probudily se bakterie a v kyselém prostředí se začnou množit.  
  • Máte obsah lehce zvednutý? Tak super, založili jste kvásek. Teď ho budeme krmit 2 – 3 dny, aby získal sílu pro růst a pro to, aby z něj mohl být hezký chlebík.

Já jsem první kvásek zkoušela třeba 20x, než byl storpocentně skvělý a než jsem pochopila, že právě ty bublinky jsou důležité.

Nakrmíme kvásek:

Přidáme opět 25ml vody, 25g mouky a necháme 24h na kuchyňské lince, aby se kvasinky mohly množit. V časovém rozsahu po dobu 3 dnů – krmte. Pokud je vše ok, kvásek vám opět nabyl. Máme založeno.

Kvásek v pekárně
Vidíte ty bublinky?

Rozkvas

Podle receptu níže odebereme kvásek (25g) a rozděláme ve větším množství mouky a vody 150g / 50ml). Zamícháme a necháme 12h kvasit. Nabyde na síle a udělá na povrchu bublinky.

Následuje udělat tzv. rozkvas. To je kvásek, který je krmený již několik dní.

Těsto a pečení

Rozkvas se po 12 ti hodinách kdy krásně kynul, zadělá s ostatními surovinamia v pekárně na program domácí chléb za 2 – 3 hodiny upeče. Osobně používám pekárnu Eta VItal.

Robotem nebo pekárnou uhněteme těsto a přendáme jej do ošatky na chléb, vysypané moukou, aby se těsto nepřilepilo. Těsto v ošatce bude ještě 2 – 3 hodiny kynout. Po nakynutí chléb vykutálíme na plech vyložený pečícím papírem a pečeme na 220°C 45-50 minut. Záleží na troubě, případně pečte v domácí pekárně na program na chléb.

Pomoučněná ošatka
Kynutí v ošatce

Rozhodně není třeba zoufat, když se nezadaří, upéct parádní chléb je prostě alchymie. A chce to trochu cviku a zkoušet stále dokola. Jak se říká, tady trpělivost růže (chleba) přináší, protože když si chléb s pýchou uděláte sami, není to super? 

Chleba jak má být

Detailní recept na chleba:

Kvásek:

25ml vody

25g mouky

Rozkvas:

25g kvasu

150g vody

150g chlebové mouky (žitná nebo pšeničná)

12 – 14 hodin necháme kvasit, zakrytý proti osychání

Těsto:

Do hmoty, která rozkvasila pak přidáme

170ml vody

350g chlebové mouky

2 rovné lžičky soli

2 lžičky kmínu nebo jiná semínka od slunečnice až po ořechy, Jen je nasekejte nožem na menší kousky.

Domácí chléb – má krásnou strukturu a vynikající chuť.